Oto Güvenlik Sistemleri

Oto Güvenlik Sistemleri

Otomobillerin çalışma düzeni icatlarından itibaren sürekli değişen ve gelişen bir alan olmuştur.

Öyle ki bugün bile pek çok yeniliklerle donatılmış olan otomobil modellemelerinin gelecek tasarımları akıl almaz boyutlara ulaşıyor. Bu tasarımlar arasında en fazla dikkat çeken çalışmalar sürüş güvenliğini ilgilendirmesi bakımından oto emniyet Sistemleri kategorisinde yer alıyor. Bu sistemler araçlarda sürüş güvenliği ve konforunun en mühim destekçileri kabul ediliyor. Fren sistemlerinden şerit takip sistemlerine, basınç kontrol sistemlerinden şerit içi destek sistemlerine kadar pek çok farklı kategoride oto emniyet sistemi çalışmaları gün geçtikçe gelişerek devam ediyor. Trabzon Oto Güvenlik Sistemleri  için servisimizden hızla randevu alarak aracınızı güvenle kullanabilirsiniz.

Araçlarda Aktif Güvenlik Sistemleri Nelerdir?

Araç sürüş güvenliğini baz alan ve bu alanda yapılan çalışmalar neticesinde çok uzun yıllardın pek çok otomobil modelinde bulunan ABS – TCS – ESP gibi sistemler; araç aktif güvenlik sistemleridir. Bu sistemler aracılığıyla araçların fren esnasında sarsıntı, patinaj vb negatifliklerden en az şekilde etkilenmesini sağlayan bir güvenlik bariyeri oluşturulur. Böylece sürüş konforu desteklendiği gibi güvenlik ihtiyaçları bakımından da aktif modda çalışan sistemler olarak destekleyici konumda yer alırlar.

Aktif/Pasif Oto Emniyet Sistemleri

Oto emniyet sistemleri arasında kategorisel bir ayrım bulunmaktadır. Bu ayrım aktif çalışma düzeneği ve pasif destek modellemeleri bakımından yapılır. Aktif ve pasif oto emniyet Sistemleri arasında yer alan sistemlerden bazıları şunlardır:

  • ABS (Anti-Lock Braking System / Kilitlenme Karşıtı Frenleme Sistemi)
  • TCS (Traction Control System / Patinaj Engelleme Sistemi)
  • ESP (Electronic Stability Program / Elektronik Denge Programı)
  • EBD (Electronic Brake Force Distribution / Elektronik Fren Kuvveti Dağıtım Sistemi)
  • Yorgunluk Tespit Sistemi
  • Şehir İçi Fren Desteği
  • Şerit Takip Sistemi
Yeni nesil teknoloji ürünleri olarak her geçen gün farklı bir ivme kazanan aktif/pasif oto emniyet Sistemleri, gelecekçi yaklaşımlarla birbirinden farklı modellemelere tabi tutulmaktadır. Bu sayede önümüzdeki yıllar için daha birçok emniyet sistemini ve farklı perspektiflerle mühendistik tasarımı yapılmış modellemelerini geliştirmeye devam etmektedir. Oto emniyet sistemlerinin özellikle sürüş güvenliği bakımından taşıdığı önem çalışma alanının araç modellemelerindeki önemini de ortaya koyar. Aynı zamanda sürüş konforu için de vazgeçilmez sistemler olduğundan; araç emniyet sistemleri otomobil sektörünün mühim üretim alanlarından biridir.

İlgili Konular

Helezon Yayı Arızası

Helezon Yayı Arızası

Aracınızın yol tutuşu ve sürüş konforu, büyük ölçüde süspansiyon sistemine bağlıdır. Bu sistemin temel bileşenlerinden biri olan helezon yaylar, aracınızın denge ve stabilitesini sağlamada kritik bir rol oynar. Ancak, bu yaylar zamanla aşınabilir veya hasar görebilir. Helezon yaylarının ne olduğunu, nasıl çalıştığını, arızalarının nasıl anlaşılabileceğini, arızalanmalarının araca etkilerini ve amortisörlerle aralarındaki farkları detaylı bir şekilde ele alacağız. Böylece, aracınızın süspansiyon sistemini daha iyi anlayacak ve potansiyel sorunları erken teşhis edebileceksini...

Rehbere git

Triger Kayışı Değişimi

Rehbere git
Triger Kayışı Değişimi
Kışın araba nasıl korunur?

Kışın araba nasıl korunur?

Kış mevsimi araç sahipleri için koruma tedbirlerinin en yoğun alındığı dönemlerin başında gelir. Bu durumun temel sebebi kış şartlarının araç içi ve araç dışı aksamlarda sebep olabileceği ısı düşüklüğünden kaynaklanan kimyasal tepkimeler ve donma olaylarıdır. Özellikle motor performansı ve sürüş deneyiminde maksimum verim için kış bakımları konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Peki kışın araba nasıl korunur? Öncelikle araçlarda motor parçalarının işlevsel niteliklerini korumak için önlemler alınmalıdır. Ardından araç dış yüzeyinin ve lastiklerinin bakım süreçlerinden geç...

Rehbere git

Kış lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Kış mevsimi her araç sahibi için sürüş deneyiminin en zorlu geçtiği mevsimler arasında yer almaktadır. Bu temel sebeplerinden biri hava şartlarına uyumlu şekilde araç teçhizatının tamamlanması gerekliliğidir. Araçlarda iç ve dış aksamların kış şartlarına uyumlu hale getirilmesi için uzman desteğine ihtiyaç duyulabilir. Bu uyum çalışmalarından biri de lastikler için yapılmalıdır. Kış lastiği alınırken neye dikkat edilmeli hususunda gerekli bilgiye ve yeterliliğe sahip hizmet sağlayıcılar tercih edilmelidir.

Rehbere git
Kış lastiği alırken neye dikkat edilmeli?