Araç İçi Aydınlatma

Araç İçi Aydınlatma

Yolculuk sırasında araç kullanımının güvenli şekilde gerçekleşmesi ve araç kullanım konforunun arttırılması; araç dışı ve araç içi aksamların performansıyla ilişkilidir.

Araç aydınlatma sistemleri iç aydınlatma ve dış aydınlatma bağlantılarının tamamını kapsayan bir tanımdır.
Araç içi aydınlatma ise; tavan lambaları, zemin-kapı aydınlatmaları, bagaj lambaları, torpido ışıklandırmaları gibi çeşitli bölümlerde araç içi ışık ihtiyacının karşılandığı aydınlatma bağlantılarına verilen addır. Bu bağlantılarla sağlanan ışık dengesi araç içindeki görüş kalitesini yükseltir ve kullanım konforu sunar.

Güvenlik kriterlerinin maksimum verimlilikle yerine getirilebilmesi için, araç içinde olmazsa olmaz aydınlatma bağlantıları mevcuttur. Özellikle tavan lambası, gösterge ışıkları gibi araç kullanımının sürücü açısından kolaylaşmasını sağlar. Bu kolaylık sayesinde iç görüş alanında bulunan herhangi bir sorun ya da tehlikenin tespiti mümkün hale gelir. Aracın iç kısmındaki yoğun karanlık ve dış alanda yer alan ışık yansımaları göz yorulmalarına sebep olabileceğinden; araç içi görüş mesafesi düşer. Bu durum riskli bir sürüş deneyimine yol açabilir. Araç içi aydınlatma kaynaklı tüm risklerin ortadan kaldırılması için yüksek performans odaklı ürünlerin tercihi ve mevcut aydınlatmaların bakımı büyük önem taşır.

Araç İçi Aydınlatma sistemleri

Araç içerisinde görüş mesafesini beslemek ve görüş kalitesini arttırmak için gereken ışıklandırma araç içi aydınlatma sistemleri ile sağlanır. Bu sistemlerin kapsadığı; makyaj lambaları, güneş pedi ışıkları, torpido lambaları... gibi çeşitli aydınlatmalar arasında; en kritik öneme sahip aksamlar gösterge ışıklarıdır. Sürüş güvenliğinin sağlanması, aracın herhangi bir teknik arıza sonucu sinyal verebilmesi ve akıllı ışıklandırma modelleriyle gösterge bilgilerinin edinilmesi için aydınlatma sağlanmalıdır. Dolayısıyla araç içi aydınlatma kısımlarının tamamında olduğu gibi gösterge gereksinimi de hem konfor hem de güvenlik kriterlerine doğrudan etki eder. Trabzon Araç İçi Aydınlatma, Oto iç Aydınlatma Servisi işlemleriniz için randevu oluşturabilirsiniz.

Oto İç Aydınlatma

Aydınlatma sistemlerinin araç içi modellemelerinde dış aydınlatma modellerinde olduğu gibi kullanıcı güvenliği ve ürün performansı ilk değerlendirme kriteridir. Bu kriteri gerekli standartlara göre karşılayan ürünlerde daha sonra estetik ve tasarım beklentileri incelenmelidir. Araç modeline uygun olarak satın alımı mümkün olan alternatifler arasında, kullanıcı konforuna hizmet eden tasarımların tercihi yapılırken fiyat/performans karşılaştırması yapılması, satın alım verimliliğine katkı sunar. Oto iç aydınlatma tercihi yapılırken dikkat edilmesi gereken öncelikleri kullanıcıların doğru belirlemesi, ürün kullanımında uzun ömürlü yüksek performans elde edilmesini sağlar.

İlgili Konular

Kışın araba nasıl korunur?

Kışın araba nasıl korunur?

Kış mevsimi araç sahipleri için koruma tedbirlerinin en yoğun alındığı dönemlerin başında gelir. Bu durumun temel sebebi kış şartlarının araç içi ve araç dışı aksamlarda sebep olabileceği ısı düşüklüğünden kaynaklanan kimyasal tepkimeler ve donma olaylarıdır. Özellikle motor performansı ve sürüş deneyiminde maksimum verim için kış bakımları konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Peki kışın araba nasıl korunur? Öncelikle araçlarda motor parçalarının işlevsel niteliklerini korumak için önlemler alınmalıdır. Ardından araç dış yüzeyinin ve lastiklerinin bakım süreçlerinden geç...

Rehbere git

Kış lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Kış mevsimi her araç sahibi için sürüş deneyiminin en zorlu geçtiği mevsimler arasında yer almaktadır. Bu temel sebeplerinden biri hava şartlarına uyumlu şekilde araç teçhizatının tamamlanması gerekliliğidir. Araçlarda iç ve dış aksamların kış şartlarına uyumlu hale getirilmesi için uzman desteğine ihtiyaç duyulabilir. Bu uyum çalışmalarından biri de lastikler için yapılmalıdır. Kış lastiği alınırken neye dikkat edilmeli hususunda gerekli bilgiye ve yeterliliğe sahip hizmet sağlayıcılar tercih edilmelidir.

Rehbere git
Kış lastiği alırken neye dikkat edilmeli?
Otomobil lastiği ne zaman değiştirilir?

Otomobil lastiği ne zaman değiştirilir?

Oto bakım işlemlerinde en hayati parçalardan biri olan lastiklerin bakımı ve kontrolü son derece önemlidir. Kullanım güvenliği ve sürüş konforunu yakından ilgilendiren bu parçaların bakımı; hem araç içi yolculuklar için hem de yaya güvenliği açısından aksatılmamalıdır. Otomobil lastiği ne zaman değiştirilir karar vermek için öncelikle rutin kontrollerin yerine getirilmesi önem taşır. Hava basıncının ölçülmesinden dış kabuk aşınmalarının tespitine ya da periyodik bakım gerekliliklerinde lastik uygunluk testine sokulmasına kadar; lastikler için değişim sürecini etkileyen pek ...

Rehbere git

Yaz lastiklerinin performansı kaç dereceden sonra düşer?

Lastikler kauçuk maddeden üretilmektedir. Bu sebeple hava şartlarına bağlı olarak kimyasal tepkimelere girerler ve performansları bu tepkimelere bağlı şekilde değişkenlik gösterebilir. ’’Yaz lastiklerinin performansı kaç dereceden sonra düşer?’’ sorusunun cevabı 7 derecedir. Kauçuk bazlı lastikler kışın havaların soğumasıyla birlikte 7 derecenin altındaki havalarda sertleşir. Bu sebeple yol tutuş kuvvetleri azalır ve verimsiz hale gelirler. Üstelik kış boyu yaz lastiği kullanmak, sonraki zamanlarda aynı lastiğin o mevsim için göstermesi gereken performansı da olumsuz etkile...

Rehbere git
Yaz lastiklerinin performansı kaç dereceden sonra düşer?