Oto Klima

Oto Klima

Otomobillerde sürüş güvenliği ve konforunun temel destekleyicilerinden biri de klima sistemleridir.

Oto klima bakımı ve onarımı bu sistemlerin düzgün çalışması ve herhangi bir arızanın tespiti açısından önemlidir. Periyodik bakımların kontrol listesinde de yer alan klima kontrollerinin sonucunda filtreleme sistemleri ve gaz doluluk oranları test edilir. Böylece klimanın çalışmasını sağlayan iki ana unsurun garanti altına alınması sağlanır. Motor performansıyla elde ettiği güç sayesinde çalışan klima sistemlerinin çalışır duruma getirilmesi, genel verimin de artmasını sağlamaktadır. Kaliteli bakım onarım için, Trabzon oto klima servisimize bekliyoruz.

Oto Klima Bakımında Neler Yapılır

Klimaların çalışır aksamını destekleyen 3 temel unsur; motor gücü, polen filtreleri ve klima gazıdır. Bu üç temel unsurun kontrolünden ve varsa arıza müdahalesinden oluşan oto klima bakımı ve onarımı işlemleri sonucunda; klimanın düzgün çalışması için gereken zemin oluşturulur. Araç klima bakımında yapılan işlemler ve kontrollerden bazıları şu şekildedir:

  • Komprasör kontrol testleri
  • Filtreleme sistemlerinde bakteri temizliği
  • Termostat testleri
  • Klima gazı kontrolü/dolumu
  • Polen filtrelerinin kontrolü/temizliği
Klimalar yazın araç içi serinliği ve kışın araç içi ısınma işlevini bu zemin sağlandığı takdirde yerine getirebilir. Özellikle filtrelerin tıkanması sonucu gaz tüketimine devam etmesine rağmen işlevini sürdüremeyen klimalar su akıtmaya ve motor performansını düşürmeye sebep olabilir. Bu sebeple periyodik bakımı önemlidir.
 
Otomobil bakımı adına kritik kontrol kategorilerinden bili olan klima sistemleri için en mühim kontrollerden biri gaz testleridir. Bu testler sonucu klimanın çalışmasını sağlayan gazın seviyesi ve yakım sistemlerinin performansı ölçülür. Bu sayede gazı olmasına rağmen işlevsel olarak çalışmayan klimaların sorunları tespit edilebilir. Motor performansının optimal derecelerde seyretmesi ve araç içi konforun artması klima sistemleri gibi yan aksamların periyodik bakımıyla doğru orantılıdır. Trabzon oto klima tamir, bakım ve onarım işlemlerinizde sizlere Bosch Car Service kalitesini sunuyoruz.

Oto Klima Bakımı ve Onarımı Neden Önemlidir?

Oto bakım işlemlerinin tamamında araç performansı, sürüş güvenliği ve sürüş konforunun sağlanması amaçlanır. Bu bakımda klima sistemlerinin rutin kontrolleri ve destekleyici müdahaleleri de son derece mühimdir. Çünkü klima sistemleri yalnızca araç içi sıcaklık ve serinlik ile sürüş konforunu desteklemekle kalmaz, aynı zamanda ısı değişimine bağlı olarak oluşabilecek buğulanmayı da önleyerek güvenli ortamın oluşmasını sağlar. Oto klima bakımı ve onarımı hem sağlıklı motor performansı hem de konforlu sürüş deneyimi için önemli periyodik bakımlar arasında yer alır. Trabzon oto klima bakım onarım noktamızda en iyi hizmet için sizleri bekliyoruz. Oto klma sağlığı için oto elektrik sistemlerinin güvenliği de önem arz etmektedir.

İlgili Konular

Yaz lastiklerinin performansı kaç dereceden sonra düşer?

Yaz lastiklerinin performansı kaç dereceden sonra düşer?

Lastikler kauçuk maddeden üretilmektedir. Bu sebeple hava şartlarına bağlı olarak kimyasal tepkimelere girerler ve performansları bu tepkimelere bağlı şekilde değişkenlik gösterebilir. ’’Yaz lastiklerinin performansı kaç dereceden sonra düşer?’’ sorusunun cevabı 7 derecedir. Kauçuk bazlı lastikler kışın havaların soğumasıyla birlikte 7 derecenin altındaki havalarda sertleşir. Bu sebeple yol tutuş kuvvetleri azalır ve verimsiz hale gelirler. Üstelik kış boyu yaz lastiği kullanmak, sonraki zamanlarda aynı lastiğin o mevsim için göstermesi gereken performansı da olumsuz etkile...

Rehbere git

Otomobil lastiği ne zaman değiştirilir?

Oto bakım işlemlerinde en hayati parçalardan biri olan lastiklerin bakımı ve kontrolü son derece önemlidir. Kullanım güvenliği ve sürüş konforunu yakından ilgilendiren bu parçaların bakımı; hem araç içi yolculuklar için hem de yaya güvenliği açısından aksatılmamalıdır. Otomobil lastiği ne zaman değiştirilir karar vermek için öncelikle rutin kontrollerin yerine getirilmesi önem taşır. Hava basıncının ölçülmesinden dış kabuk aşınmalarının tespitine ya da periyodik bakım gerekliliklerinde lastik uygunluk testine sokulmasına kadar; lastikler için değişim sürecini etkileyen pek ...

Rehbere git
Otomobil lastiği ne zaman değiştirilir?
Trabzon Togg Yetkili Servisi

Trabzon Togg Yetkili Servisi

Togg yetkili servisi ülkemizin gururu olan bu araç markasının her türlü ihtiyacını karşılayacak donanıma sahiptir. Özellikle elektrik bataryaları ve yol mesafesi düşünüldüğünde, bizim markamız hiç de azımsanmayacak özelliklere sahip olarak karşımıza çıkmaktadır.

Rehbere git

Kışın araba nasıl korunur?

Kış mevsimi araç sahipleri için koruma tedbirlerinin en yoğun alındığı dönemlerin başında gelir. Bu durumun temel sebebi kış şartlarının araç içi ve araç dışı aksamlarda sebep olabileceği ısı düşüklüğünden kaynaklanan kimyasal tepkimeler ve donma olaylarıdır. Özellikle motor performansı ve sürüş deneyiminde maksimum verim için kış bakımları konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Peki kışın araba nasıl korunur? Öncelikle araçlarda motor parçalarının işlevsel niteliklerini korumak için önlemler alınmalıdır. Ardından araç dış yüzeyinin ve lastiklerinin bakım süreçlerinden geç...

Rehbere git
Kışın araba nasıl korunur?