Araç Akü Kontrolü ve Bakımı

Araç Akü Kontrolü ve Bakımı

Araç kullancılarının en çok merak ettiği konularında başında araç akü kontrolü ve bakımı gelmektedir. Pekş araça sahiplerinin bu konuda dikakt etmesi gereken durumlar nelerdir?

Araç akülerinin bakımın düzenli bir biçimde yaptırılması neden önemlidir? Hepsi ve araç akülerine dair merak ettikleriniz sizin için hazırladığımız yazıda yer alıyor.
Gelişen teknolojiler ile birlikte araç akülerinin çok daha uzun süre dayanıklı olduğunu belirtmek gerekir. Dolayısıyla araç akülerinin kontrolünden ziyade bakımı daha çok söz konusu oluyor. Akü bakımları da genellikle garanti kapsamında yapılan bakımlar oluyor. Yani bu bakımlar genellikle alanında uzman bakım servisleri tarafından büyük bir titizlik ile gerçekleştiriliyor.

Akünüzün metallerle temas etmediğinden emin olun

Ancak tüm bunlara rağmen akünüzün bakımını düzenli olarak gerçekleştirmek istiyorsanız uymanız gereken birkaç kural bulunmaktadır. Öncelikle akü kutunuzu temiz olmasına dikkat edin. Akü bakımında ilk ve altın kural budur. Akünüzün metallerle temasından olabildiğince kaçınmaya çabalayın. Ayrıca akünüzün içerisindeki suyla ilgili de dikkatli olmanız gerekmektedir. Akünüzün içindeki su oranını kontrol edebilirsiniz ancak fazla su eklememeye de özen göstermeniz gerekmektedir. Aküye su ekleme konusunda özellikle yaz aylarında ciddi bir çalışmanın içerisinde olmanız gerekebilir. Trabzon akü ölçümü servisi olarak her marka ve model aracınıza hizmet vermekteyiz.

Aracınızı hareketsiz bırakmayın

Akülerinize dair dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise akünüzün üzerine yağ ya da yakıt bulaşabilme ihtimalidir. Böyle bir durum olduğunda akünün delikleri bir biçimde tıkanır. Ayrıca aracınızı uzun süre kullanmazsanız bu durumun kendisi de bizzat aküye zarar vermektedir. Arabanızı akünüzün daha uzun ömürlü olması adına kısa sürüşlerle destekleyin. Arabanızı eğer uzun bir süre kullanmayacaksanız geçici süre için akünüzü sökebilirsiniz. Trabzon akü servisi Altunsoy ile garantili akü değişimi yaptırabilirsiniz.

Akü türlerine göre bakım yapın

Öte yandan akülerin bakımının akü biçimlerine göre yapılması gerekmektedir. Örneğin açık aküye sahipseniz, akünün içerisinde ki sıvının sık sık kontrol edilmesi gerekmektedir. Ancak bu tür akülerin kullanımı giderek azalmaktadır. Öte yandan eğer kapalı bir aküye sahipseniz, bu tip akülere sıvı eklenmesine gerek bulunmamaktadır. Burada olabildiğince akünün voltaj düzeyini korumak önemlidir. Voltaj düzeyi 12.4’ün altına inen aküler redresör şarjına ihtiyaç duyar. Trabzon akü kontrolü yapmak istediğinizde servisimizden randevu alabilirsiniz. Trabzon araç içi aydınlatma işlemleri için oto servisimize bekliyoruz.

İlgili Konular

Kışın araba nasıl korunur?

Kışın araba nasıl korunur?

Kış mevsimi araç sahipleri için koruma tedbirlerinin en yoğun alındığı dönemlerin başında gelir. Bu durumun temel sebebi kış şartlarının araç içi ve araç dışı aksamlarda sebep olabileceği ısı düşüklüğünden kaynaklanan kimyasal tepkimeler ve donma olaylarıdır. Özellikle motor performansı ve sürüş deneyiminde maksimum verim için kış bakımları konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Peki kışın araba nasıl korunur? Öncelikle araçlarda motor parçalarının işlevsel niteliklerini korumak için önlemler alınmalıdır. Ardından araç dış yüzeyinin ve lastiklerinin bakım süreçlerinden geç...

Rehbere git

Kış lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Kış mevsimi her araç sahibi için sürüş deneyiminin en zorlu geçtiği mevsimler arasında yer almaktadır. Bu temel sebeplerinden biri hava şartlarına uyumlu şekilde araç teçhizatının tamamlanması gerekliliğidir. Araçlarda iç ve dış aksamların kış şartlarına uyumlu hale getirilmesi için uzman desteğine ihtiyaç duyulabilir. Bu uyum çalışmalarından biri de lastikler için yapılmalıdır. Kış lastiği alınırken neye dikkat edilmeli hususunda gerekli bilgiye ve yeterliliğe sahip hizmet sağlayıcılar tercih edilmelidir.

Rehbere git
Kış lastiği alırken neye dikkat edilmeli?
Otomobil lastiği ne zaman değiştirilir?

Otomobil lastiği ne zaman değiştirilir?

Oto bakım işlemlerinde en hayati parçalardan biri olan lastiklerin bakımı ve kontrolü son derece önemlidir. Kullanım güvenliği ve sürüş konforunu yakından ilgilendiren bu parçaların bakımı; hem araç içi yolculuklar için hem de yaya güvenliği açısından aksatılmamalıdır. Otomobil lastiği ne zaman değiştirilir karar vermek için öncelikle rutin kontrollerin yerine getirilmesi önem taşır. Hava basıncının ölçülmesinden dış kabuk aşınmalarının tespitine ya da periyodik bakım gerekliliklerinde lastik uygunluk testine sokulmasına kadar; lastikler için değişim sürecini etkileyen pek ...

Rehbere git

Devirdaim Pompası Arızası

Rehbere git
Devirdaim Pompası Arızası