Yaz Lastiklerinin Performansı Kaç Dereceden Sonra Düşer?

Yaz Lastiklerinin Performansı Kaç Dereceden Sonra Düşer?

Lastikler kauçuk maddeden üretilmektedir. Bu sebeple hava şartlarına bağlı olarak kimyasal tepkimelere girerler ve performansları bu tepkimelere bağlı şekilde değişkenlik gösterebilir. ’’Yaz lastiklerinin performansı kaç dereceden sonra düşer?’’ sorusunun cevabı 7 derecedir. Kauçuk bazlı lastikler kışın havaların soğumasıyla birlikte 7 derecenin altındaki havalarda sertleşir. Bu sebeple yol tutuş kuvvetleri azalır ve verimsiz hale gelirler. Üstelik kış boyu yaz lastiği kullanmak, sonraki zamanlarda aynı lastiğin o mevsim için göstermesi gereken performansı da olumsuz etkilemektedir.

Yaz Lastiklerinin Performansı Kaç Dereceden Sonra Düşer?

Yaz Lastiği Ne Zaman Takılır?

Yaz Lastiği Ne Zaman Takılır?

Yaz lastikleri sıcak havalarda araç performansını ve sürüş güvenliğini maksimize etmek için üretilen lastik çeşitleridir. Bu bağlamda hammaddeleri ve üretim modellemeleri yaz mevsimi için uygundur. Hava sıcaklıklarının yoğunlaşması sonrası kauçuk bazlı parçalar olan lastiklerin girdiği kimyasal tepkime döngüleri; lastiklerde mevsimsel uyumun temel noktasıdır. Dolayısıyla her araç için mevsimsel bakım periyotlarına uygun şekilde lastik tercihi yapılmalıdır. Yaz lastiklerinin performansı kaç dereceden sonra düşer diye merak edenler için yaz lastiği kullanımına uygun hava şartları da önemlidir. Hava sıcaklıkları 12 derecenin üzerine çıktığında yaz lastiği kullanılması gerekir.

Yaz Lastiği Ne Zaman Takılır?

Araçlarda Yaz Lastiklerinin Performansı Kaç Dereceden Sonra Düşer?

Araçlarda Yaz Lastiklerinin Performansı Kaç Dereceden Sonra Düşer?

Araçların sürüş konforu ve güvenliğinde en mühim parçalarının başında yer alan lastikler için her mevsimde farklı bir lastik tercihi yapmak; performans artışına destek olmaktadır. Dört mevsime uygun lastikler olmakla birlikte yazın yaz lastiklerinin, kışları da kış lastiklerinin tercih edilmesi uzman önerilerindendir. Bu sebeple belirli bir ısının altında işlevselliğini yitiren yaz lastikleri; kış geldiğinde değiştirilmelidir. Peki araçlarda yaz lastiklerinin performansı kaç dereceden sonra düşer? Kışın başlamasının ardından hava sıcaklıklarının en az 6-7 derece olduğu günlerden itibaren; yaz lastiklerinin performansı düşmeye başlar. Bu durumun sebep olduğu bazı sonuçlar şunlardır:

  • Yol tutuş kabiliyeti azalır
  • Araçta lastik dengesine bağlı bir performans düşüşü yaşanabilir
  • Kar yağışı olduğunda kayma meyili yaşanır
  • Lastikler havalar tekrar ısındığında dahi verimini yitirebilir
  • Çeşitli aşınmalara bağlı basınç dengesizlikleri oluşur
Kış mevsiminde yaz lastiği kullanılırsa; havaların ısınmasıyla birlikte aynı lastikler yazın vermeleri gereken yüksek performansı sergileyemeyebilir. Çünkü kış şartlarında soğuğa bağlı yaşanan kimyevi tepkimeler lastiklerin tutuş performanslarını dengesizleştirir ve sıcak havalarda yüksek performans için tasarlanan lastikler bile işlevlerini yitirebilir. Bu nedenle her mevsim için uygun lastik tercihi yapılmalıdır.

Araçlarda Yaz Lastiklerinin Performansı Kaç Dereceden Sonra Düşer?