Araç Periyodik Bakımları

Araç Periyodik Bakımları

Araçlarda belirli km kullanımları sonrası veya minimum kullanım sağlanmadıysa dahi belli zaman aralıklarıyla yapılan kontrol/değerlendirmelere; araç periyodik bakımları adı verilir.

Bu bakımlar zamanla dış koşullara bağlı olarak ya da kullanım süresince araç aksamlarının performanslarına bağlı şekilde gelişmesi muhtemel sorunları önlemeyi amaçlar. Herhangi bir kullanım veya zaman aşımı sebebiyle bozulma/aşınma riski bulunan parça ve sistemlerin kontrolü ile yaşanması muhtemel riskler en aza indirgenir.
 
Araç periyodik bakımları yapılırken aracın yürür aksamı adı verilen temel parçalarına ek olarak, sıvı kontrolü, süspansiyon kontrolü gibi değerlendirmeler de yapılır. Aynı zamanda mevsimsel geçişler için yapılması planlanan hazırlıklar da zaman uyumu söz konusu olduğunda periyodik bakım zamanlarında yapılabilir. Bu sayede oto bakım müdahaleleri ile araç performansı korunurken; aynı anda mevsim şartları için gereken önlemler de alınmış olur.

Araç Periyodik Bakımları Ne Kadar Sürer?

Otomobil bakımı adına en işlevsel kurallarından biri olarak uygulanan ve uygulama aşamaları titizlik gerektiren periyodik bakımlar için yapılan işlem paketi uygulama sürelerini yakından etkiler. Çünkü her oto bakım planlamasında aracın ihtiyaç duyduğu ek işlem ve tamir ihtiyacı farklılık gösterebilir. Kontroller sonrası tespit edilen hasar veya riskli aksam varsa, düzeltme işlemleri için gereken zaman dilimi söz konusu hasarın hacmiyle ilgilidir. Ancak genel olarak periyodik bakım muayeneleri ve kontrolleri özel bir durum söz konusu olmadığında Trabzon araç periyodik bakımları 3-4 saatlik zaman dilimlerinde tamamlanır. Trabzon araç dış aydınlatma

Periyodik Araç Bakımda Ne Değiştirilir?

Oto bakım süreçlerinde araçların performans düzeyini yükseltmek ve sürüş sırasında oluşması muhtemel riskleri ortadan kaldırmak için yapılan ön bakımlarda çeşitli kategorilerin değerlendirilmesi gerekir. Bu kategoriler arasında yer alan ve periyodik olarak bakımı yapılan bölümlerden bazıları şunlardır:

  • Motor yağı kontrolü/değişimi
  • Hava filtresi kontrolü/temizliği
  • Yakıt filtresi kontrolü/değişimi
  • Lastik uyum değerlendirmesi/değişimi
  • Ateşleme bujilerinin kontrolü
  • Fren sistemi kontrolü/değişimi
Oto onarım periyodunun takibi ve düzenli müdahalesi için profesyonel hizmet firmalarının tercih edilmesi araç sağlığı açısından önem taşır. Bu bakımdan araç periyodik bakımları yapılmak istendiğinde alanında uzman ekiplerden kaliteli işçilik ve işlevsel ürün kullanımı garantili hizmetler alınmalıdır. Bu sayede araçlarda uzun ömürlü kullanım ve sürüş konforu sağlanabilir.

İlgili Konular

Otomobil lastiği ne zaman değiştirilir?

Otomobil lastiği ne zaman değiştirilir?

Oto bakım işlemlerinde en hayati parçalardan biri olan lastiklerin bakımı ve kontrolü son derece önemlidir. Kullanım güvenliği ve sürüş konforunu yakından ilgilendiren bu parçaların bakımı; hem araç içi yolculuklar için hem de yaya güvenliği açısından aksatılmamalıdır. Otomobil lastiği ne zaman değiştirilir karar vermek için öncelikle rutin kontrollerin yerine getirilmesi önem taşır. Hava basıncının ölçülmesinden dış kabuk aşınmalarının tespitine ya da periyodik bakım gerekliliklerinde lastik uygunluk testine sokulmasına kadar; lastikler için değişim sürecini etkileyen pek ...

Rehbere git

Trabzon Togg Yetkili Servisi

Togg yetkili servisi ülkemizin gururu olan bu araç markasının her türlü ihtiyacını karşılayacak donanıma sahiptir. Özellikle elektrik bataryaları ve yol mesafesi düşünüldüğünde, bizim markamız hiç de azımsanmayacak özelliklere sahip olarak karşımıza çıkmaktadır.

Rehbere git
Trabzon Togg Yetkili Servisi
Kışın araba nasıl korunur?

Kışın araba nasıl korunur?

Kış mevsimi araç sahipleri için koruma tedbirlerinin en yoğun alındığı dönemlerin başında gelir. Bu durumun temel sebebi kış şartlarının araç içi ve araç dışı aksamlarda sebep olabileceği ısı düşüklüğünden kaynaklanan kimyasal tepkimeler ve donma olaylarıdır. Özellikle motor performansı ve sürüş deneyiminde maksimum verim için kış bakımları konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Peki kışın araba nasıl korunur? Öncelikle araçlarda motor parçalarının işlevsel niteliklerini korumak için önlemler alınmalıdır. Ardından araç dış yüzeyinin ve lastiklerinin bakım süreçlerinden geç...

Rehbere git

Devirdaim Pompası Arızası

Rehbere git
Devirdaim Pompası Arızası