Kış Lastiği Alınırken Neye Dikkat Edilmeli?

Kış Lastiği Alınırken Neye Dikkat Edilmeli?

Kış mevsimi her araç sahibi için sürüş deneyiminin en zorlu geçtiği mevsimler arasında yer almaktadır. Bu temel sebeplerinden biri hava şartlarına uyumlu şekilde araç teçhizatının tamamlanması gerekliliğidir. Araçlarda iç ve dış aksamların kış şartlarına uyumlu hale getirilmesi için uzman desteğine ihtiyaç duyulabilir. Bu uyum çalışmalarından biri de lastikler için yapılmalıdır. Kış lastiği alınırken neye dikkat edilmeli hususunda gerekli bilgiye ve yeterliliğe sahip hizmet sağlayıcılar tercih edilmelidir.

Kış Lastiği Alınırken Neye Dikkat Edilmeli?

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kış lastiği kullanımında dikkate alınması gereken hususlardan biri değişim zamanlarıdır. Araç periyodik bakımları için gerekli olan mevsimsel takipler kış ayı söz konusu olduğunda Kasım ayında başlamaktadır. Kış lastiği alınırken neye dikkat edilmeli araştırmalarının ardından uygun lastik tercihi yapılarak Kasım ayı içerisinde değişim uygulanmalıdır. Hava şartlarının kötüleşmesi beklenmemeli, hali hazırda takılı lastiklerin performansı düşürülmemelidir. Bu durum sürüş güvenliğini tehlikeye atabileceği gibi, mali kayıplara da yol açabilir.

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Otomobillerde Kış Lastiği Alınırken Neye Dikkat Edilmeli?

Otomobillerde Kış Lastiği Alınırken Neye Dikkat Edilmeli?

Lastiklerin alımı sırasında kullanıcıların dikkat etmesi gereken pek çok kural bulunmaktadır. Bunlardan ilki araç üreticisinin önerdiği lastik markaları veya modelleri varsa bu modellerin tercih edilmesidir. Böylece araç modeline uygun lastik markalarıyla yüksek performans elde edilebilir. Bunun dışında araç kış lastiği alınırken neye dikkat edilmeli konusunda takip edilmesi gereken adımlar şu şekildedir?

  • Lastiklerin üzerinde ‘kış lastiği’ amblemi bulunmalıdır
  • Kış lastiği özellikleri aracın kullanıldığı bölgeyle uyumlu olmalıdır.
  • Derinlik ölçüleri 4mm üzerindeki lastikler tercih edilmelidir.
  • Üretim yılı 5 yılı geçmeyen genç lastikler alınmalıdır.
  • Kış lastiği için üreticinin belirlediği garanti kapsamı dikkate alınmalıdır.
Kış lastiği tercihlerinde doğru adımları uygulamak ve vaktinde değişim yapmak yalnızca sürüş güvenliğini garanti altına almakla kalmaz, araç performansında da pozitif etkiler yaratır. Bu sebeple oto bakım periyotlarına uygun şekilde ve kış lastiği özelliklerine dikkat edilerek değişimlerin yapılması gerekmektedir. Uygunsuz lastik kullanımı güvenlik ve konfor esaslarını riske atarak performans düşüklüğüne neden olabilir. Kış lastiği değişimleri konusunda alanında uzman hizmet sağlayıcılar tercih edilerek, güvenlikli uygulama garantisi kapsamında hareket edilmelidir.

Otomobillerde Kış Lastiği Alınırken Neye Dikkat Edilmeli?