Kaporta Boya Servisi
Kaporta Boya Servisi

Kaporta Boya Servisi

Araçlarda dış ortamlar direkt teması olan ve tüm ortam koşullarından ilk etkilenen, adeta otomobiller ve taşıtlar için deri doku olarak nitelendirilen kaportalar; araçlarda değerlendirme kriterleri arasında yer alan en mühim bölümlerden biridir.

Aracın tüm dış tasarım ve modellemesini yansıtarak, dış kabuğunu meydana getiren kaportalar için araç sahiplerinin kaporta boya servisi ihtiyaçları farklı sebeplerle ortaya çıkabilir. Aşınma, kaza veya zamana bağlı sebeplerle boyanma ihtiyacı duyan araçlar için ya da daha önce yapılan boyama işlemlerinin tespiti için bu servisler tercih edilmektedir.  Trabzon Kaporta Boya Servisi olarak her marka araca hizmet vermekteyiz.

Kaporta Boya Kontrolleri Nedir

Kaporta boya servisi hizmetlerinden faydalanmak istendiğinde genel olarak aracın boya ihtiyacının tespiti veya aracın daha önce gördüğü boya işlemlerinin tespiti söz konusu olmaktadır. Bu kontroller yapılırken araç değerinin düşmesine sebep olan herhangi bir ön işlem olup olmadığı, özel cihazlarla tespit edilmektedir. Bu cihazlar arasında en yaygın kullanımı olan gereç kalınlık ölçümü için kullanılan el istasyonlarıdır. Bu küçük el cihazları daha önce boya işlemi yapılan yerin orijinal boya kalındığıyla olan uyum ilişkisini tespit eder. Aynı zamanda boya kalitesi ve boyama kalitesi tespitleri de kaporta boya servisinde yapılan kontrol işlemleri arasında yer almaktadır.

Kaporta Bakımı ve Kontrol Servisleri

Kaportalar araçların çevre şartlarıyla en çok muhatap olan bölümler olarak rutin kontrollere de ihtiyaç duymaktadır. Boyanın korunması, ezik veya göçüklerin boya korumasıyla birlikte giderilmesi gibi işlemler kaporta boya servisi hizmetleri arasında yer alan başlıca hizmet çeşitleridir. Bu servisten alınan diğer hizmet çeşitleri ve uygulamalardan birkaçı şu şekildedir:

  • Kaza sonrası kaporta hasar tespiti
  • Ekspertiz amaçlı boya kontrol testleri
  • Ezik, göçük, çürüme vb. kaynaklı boya ihtiyacı tespiti
  • Kazar sonrası düzelme çalışmalarında orijinal boya koruması
  • Rutin boya koruma bakımları / kaporta güneş yanığı düzeltmeleri
Araçların uzun süre dışarıda kalarak güneş yanığı kaynaklı boya hasarı almaları yaygın bir durumdur. Bu tarz durumlardan korunmak amacıyla araç hurçları kullanılabilir. Ancak boyası korunamayan ve kaportada bu yanıktan kaynaklanan performans düşüklükleri başlaması halinde; araç sahiplerinin uzman kaporta/boya servislerinden hizmet almaları gerekmektedir.

İlgili Konular

Otomobil lastiği ne zaman değiştirilir?

Otomobil lastiği ne zaman değiştirilir?

Oto bakım işlemlerinde en hayati parçalardan biri olan lastiklerin bakımı ve kontrolü son derece önemlidir. Kullanım güvenliği ve sürüş konforunu yakından ilgilendiren bu parçaların bakımı; hem araç içi yolculuklar için hem de yaya güvenliği açısından aksatılmamalıdır. Otomobil lastiği ne zaman değiştirilir karar vermek için öncelikle rutin kontrollerin yerine getirilmesi önem taşır. Hava basıncının ölçülmesinden dış kabuk aşınmalarının tespitine ya da periyodik bakım gerekliliklerinde lastik uygunluk testine sokulmasına kadar; lastikler için değişim sürecini etkileyen pek ...

Rehbere git

Baskı Balata Arızası Belirtileri Nelerdir?

Baskı balata arızası belirtileri ortaya çıktığında, bir aracın hızlıca çözüme götürülmesi önemlidir.

Rehbere git
Baskı Balata Arızası Belirtileri Nelerdir?
Kışın araba nasıl korunur?

Kışın araba nasıl korunur?

Kış mevsimi araç sahipleri için koruma tedbirlerinin en yoğun alındığı dönemlerin başında gelir. Bu durumun temel sebebi kış şartlarının araç içi ve araç dışı aksamlarda sebep olabileceği ısı düşüklüğünden kaynaklanan kimyasal tepkimeler ve donma olaylarıdır. Özellikle motor performansı ve sürüş deneyiminde maksimum verim için kış bakımları konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Peki kışın araba nasıl korunur? Öncelikle araçlarda motor parçalarının işlevsel niteliklerini korumak için önlemler alınmalıdır. Ardından araç dış yüzeyinin ve lastiklerinin bakım süreçlerinden geç...

Rehbere git

Yaz lastiklerinin performansı kaç dereceden sonra düşer?

Lastikler kauçuk maddeden üretilmektedir. Bu sebeple hava şartlarına bağlı olarak kimyasal tepkimelere girerler ve performansları bu tepkimelere bağlı şekilde değişkenlik gösterebilir. ’’Yaz lastiklerinin performansı kaç dereceden sonra düşer?’’ sorusunun cevabı 7 derecedir. Kauçuk bazlı lastikler kışın havaların soğumasıyla birlikte 7 derecenin altındaki havalarda sertleşir. Bu sebeple yol tutuş kuvvetleri azalır ve verimsiz hale gelirler. Üstelik kış boyu yaz lastiği kullanmak, sonraki zamanlarda aynı lastiğin o mevsim için göstermesi gereken performansı da olumsuz etkile...

Rehbere git
Yaz lastiklerinin performansı kaç dereceden sonra düşer?