Kışın araba nasıl korunur?

Kışın araba nasıl korunur?

Kış mevsimi araç sahipleri için koruma tedbirlerinin en yoğun alındığı dönemlerin başında gelir. Bu durumun temel sebebi kış şartlarının araç içi ve araç dışı aksamlarda sebep olabileceği ısı düşüklüğünden kaynaklanan kimyasal tepkimeler ve donma olaylarıdır. Özellikle motor performansı ve sürüş deneyiminde maksimum verim için kış bakımları konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Peki kışın araba nasıl korunur? Öncelikle araçlarda motor parçalarının işlevsel niteliklerini korumak için önlemler alınmalıdır. Ardından araç dış yüzeyinin ve lastiklerinin bakım süreçlerinden geçmesi gerekir.

Kışın araba nasıl korunur?

Kış Bakımı Nedir ve Kışın Araba Nasıl Korunur?

Kış Bakımı Nedir ve Kışın Araba Nasıl Korunur?

Kış bakımı; otomobil ve diğer motorlu taşıtların Kasım ayı dolaylarında kış şartlarına hazırlanma sürecine verilen addır. Kış bakımı kapsamında aracın motor işlevselliğini korumak ve şartlara bağlı performans düşüklüğünü önlemek için uygulamalar yapılmaktadır. Kışın araba nasıl korunur hususunda takip edilmesi gereken adımlar ile; bu uygulamalardan birkaçı için yapılan eklemeler şu şekildedir:

  • Filtreleme sistemlerinin kontrolü
  • Klima kontrolü ve onarımı
  • Yağ kontrolü/dolumu
  • Donma karşıtı sıvıların eklenmesi
  • Elektronik aksamda işlev arttırıcı işlemler
Araçların sürüş deneyiminde optimal değerlerin korunmasının yanı sıra kış şartlarında performans artışını sağlamak; kış bakımının en temel hedefidir. Bu sebeple tüm kontrol ve onarım işlemlerinde hava şartlarına ve kullanım alanlarına yönelik tedbirler alınır. Özellikle lastik değişimi veya onarımı, kış hazırlıkları arasında en kritik kategorilerden biridir. Çünkü kış ortamına uygun yapılmayan lastik tercihleri, kullanım esnasında çeşitli riskler oluşturur. Bu sebeple kış bakımları sırasında araçlarda kış lastiği kullanılır.

Kış Bakımı Nedir ve Kışın Araba Nasıl Korunur?

Periyodik Araç Bakımı

Periyodik Araç Bakımı

Mevsimsel şartlara uygun şekilde araç kontrollerinin ve onarımlarının yapılması işlemlerine periyodik araç bakımı adı verilir. Bu bakım türleri bahar,yaz ve kış aylarında oto bakım işlemleri kapsamında gerçekleştirilmektedir. Bilhassa kış ayları için yapılan kontrol ve onarım çalışmaları uzun ömürlü kullanım ve sürüş güvenliği açısından önemli bir konumda yer alır. Kışın araba nasıl korunur bilmek isteyen araç sahipleri için en temel yanıt periyodik bakımların eksiksiz yapılmasıdır. Her mevsime özgü kullanım şartlarına uygun hale getirilen araçlar, yüksek performans sergiler ve konfor oranları yüksektir.

Periyodik Araç Bakımı