Araç Kış Bakımları

Araç Kış Bakımları

Kış mevsimi araç sahiplerinin bakım işlemleri için en fazla bilgiye ve yardıma ihtiyaç duyduğu zaman dilimlerinden biridir.

Çünkü kış şartları; araçların sağlığı, kullanım ömürleri ve sürüş güvenliği açısından en fazla riskin bulunduğu şartlardır. Araç kış bakımları için dikkat edilmesi gereken hususların başında, işlemlerin gerçekleştirilmesi için tercih edilen hizmet firmaları ve kullanılan malzemelerin kalitesi yer almaktadır. Lastik değişiminden rot balans ayarına değin, kış şartlarına uygun bakımlar yapılabilmesi; işçilik kalitesi ve malzeme tercihiyle doğru orantılıdır.

Oto Kış bakımının Önemi

Oto bakım işlemlerinde kış bakımının önemi; kışın gerçekleşen hava koşullarında otomobil ve diğer taşıtların hem iç hem de dış aksamlarının yüksek oranda etkilenmesinden kaynaklanır. Bu bağlamda elektrik teçhizat testinden balans değerlendirmelerine, akü kontrol işlemlerinden araç sıvılarının soğuğa karşı koruma altına alınmasına kadar sayısız işlem araç kış bakımları sırasında uygulanmaktadır. Bu uygulamaların başarılı şekilde gerçekleştirilmesi kış mevsimi boyunca konforlu ve güvenli sürüş keyfinin garanti edilmesini sağlar. Yalnızca sürüş sağlığı için değil, araç sağlığı için de kış bakımları kritik öneme sahip müdahaleler arasında yer alır. Trabzon oto/araç kış bakımı ihtiyaçlarınız için her marka aracınızı güvenle servisimize teslim edebilirsiniz.

Araç Kış Bakımları İçin Püf Noktaları

Araçlarda mevsimsel geçiş dönemleri öncesinde alınan önlemleri kapsana araç kış bakımları için göz önünde bulundurulması gereken birkaç önemli püf noktası bulunur. Bu hususlara dikkat edilerek yapılan otomobil kış bakımlarında hem mevsim boyunca koruyucu performanslar daha yüksek olur hem de fiyat/performans dengesi sağlanarak tasarruf edilebilir. Araç kış bakımları için dikkat edilmesi gereken birkaç önemli başlık şu şekildedir:
  • Her bakım kategorisi için alanının uzmanından hizmet alınmalıdır
  • Kış bakımları kış mevsimi başlamadan birkaç hafta evvel yapılmalıdır
  • Hizmet sağlayıcıların sunduğu işlem kapsamı ve fiyatlandırma alternatifleri karşılaştırılmalıdır
  • Garantili hizmet sunan ve araç bakımında uzman firmalar tercih edilmelidir
  • Kış bakımı için konulan ek aparat ve mevsime özgü gereçler verimin düşmemesi için kış sonunda çıkartılmalıdır
Araç sahipleri için mevsimsel bakımlar söz konusu olduğunda; en çok gözden kaçırılan unsurlardan biri, araca mevsime özgü ekleme yapılan aparat ya da gereçlerin sonrasında değiştirilmesi gerektiğidir. Örneğin araç kış bakımları için takılan kış lastiklerinin mevsim sonunda çıkartılmaması, belli ısı yükselmeleriyle birlikte performans düşüklüğüne yol açmaktadır. Bu durum aracın yorgunluğuna ve gereksiz aşınmalara sebebiyet verebilir. Verimli kullanım adına mevsimsel eklemeler kış ayları sonunda çıkartılarak mümkünse sonraki hazırlıklar için saklanabilir.

İlgili Konular

Devirdaim Pompası Arızası

Devirdaim Pompası Arızası

Rehbere git

Yaz lastiklerinin performansı kaç dereceden sonra düşer?

Lastikler kauçuk maddeden üretilmektedir. Bu sebeple hava şartlarına bağlı olarak kimyasal tepkimelere girerler ve performansları bu tepkimelere bağlı şekilde değişkenlik gösterebilir. ’’Yaz lastiklerinin performansı kaç dereceden sonra düşer?’’ sorusunun cevabı 7 derecedir. Kauçuk bazlı lastikler kışın havaların soğumasıyla birlikte 7 derecenin altındaki havalarda sertleşir. Bu sebeple yol tutuş kuvvetleri azalır ve verimsiz hale gelirler. Üstelik kış boyu yaz lastiği kullanmak, sonraki zamanlarda aynı lastiğin o mevsim için göstermesi gereken performansı da olumsuz etkile...

Rehbere git
Yaz lastiklerinin performansı kaç dereceden sonra düşer?
Şase Düzeltme

Şase Düzeltme

Şase düzeltme işlemi aracın gövdesinde ortaya çıkan sorunların giderilmesine katkı sağlar.

Rehbere git

Otomobil lastiği ne zaman değiştirilir?

Oto bakım işlemlerinde en hayati parçalardan biri olan lastiklerin bakımı ve kontrolü son derece önemlidir. Kullanım güvenliği ve sürüş konforunu yakından ilgilendiren bu parçaların bakımı; hem araç içi yolculuklar için hem de yaya güvenliği açısından aksatılmamalıdır. Otomobil lastiği ne zaman değiştirilir karar vermek için öncelikle rutin kontrollerin yerine getirilmesi önem taşır. Hava basıncının ölçülmesinden dış kabuk aşınmalarının tespitine ya da periyodik bakım gerekliliklerinde lastik uygunluk testine sokulmasına kadar; lastikler için değişim sürecini etkileyen pek ...

Rehbere git
Otomobil lastiği ne zaman değiştirilir?