Bahar Bakımları

Bahar Bakımları

Araç kullanımının güvenliği / sürüş konforu için; temizlik ve bakım süreçleri arasında yer alan bahar bakımları belirli kriterler dahilinde yapılmalıdır. Özellikle araç aksamlarının kontrollerinde ve temizlenme koşullarında uygun şekilde müdahalede bulunmak bu aksamların çalışma performansını yakından ilgilendirir.

Bahar aylarında her mevsimin kendine has özelliklerinden kaynaklandığı üzere bahara özgü hava şartlarına karşı aracın koruma altına alınması gerekir. Bu işlemler arasında lastik değişimleri, filtre temizliği, araç sıvılarının kontrolü, akü değer kontrolü... vb. pek çok işlem yer almaktadır.
 
Otomobil bahar bakımları sırasında özellikle hava şartlarına bağlı olarak en fazla etkilenen sistemlerin başında filtreleme sistemleri gelmektedir. Filtre değişimi ve bakım süreçleri için takip edilmesi gereken adımlar şu şekildedir:
  • Filtrelerin temizlenebilir durumda olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  • Özel filtre temizleyicilerle ıslatılan filtreler 15 dakika salınıma bırakılmalıdır.
  • Herhangi bir müdahale olmadan kendiliğinden kuruması beklenmelidir.
  • Özel filtre yağları ile her bölgeye eşit şekilde dağılacak bir oranla yağlama yapılmalıdır.
  • Temizleme işlemiyle işlevselliğini kazanamayacak durumda olan gereçler değiştirilmelidir.
Araçların sürüş güvenliğinin sağlanması ve konfor oranlarının yükseltilmesi için gerekli bakımların titizlikle yürütülmesi önemlidir. Bu bakımda bahar bakımları da dahil olmak üzere tüm araç bakımlarının mevsimsel şartlara hazırlık süreçlerinde ve uzmanlar tarafından yapılması daha verimli sonuçlar alınmasını sağlar.

Oto Bakım Periyodu

Oto-bakım işlemlerinde her mevsim için farklı kategoriler olmak üzere pek çok kontrol ve değerlendirme söz konusudur. İşlevsel aksamın verimli çalışma düzenine sahip olması mevsimsel geçişlere uygun oto-bakım yapılmasıyla mümkündür. Aksi durumlarda olumsuz koşullar için hazırlığı yapılmayan oto-aksamlar bu koşullar sebebiyle sürüş güvenliğinin tehlikeye girmesine sebep olabilir. Dolayısıyla oto bakım periyodunun alanında uzman kişiler tarafından ve vaktinde yapılması gerekir. Araç bahar bakımı yapıldığında kış mevsiminden yaz mevsimine geçiş için yaşanan sıcak hava şartlarına uygun olarak aracınız hazır hale getirilmektedir.  Trabzon araç içi aydınlatma işlemlerinde çalıştığımız önemli markalardan bir kaçı; Renaut, Ford, Audi, Bmw sayılabilir.

Araçlarda Bahar Bakımları ve Önemi

Sürüş konforundan ödün vermek istemeyen ve daha önemlisi trafik ve araç güvenliğinin sağlanmasını isteyen araç sahipleri için; bahar bakımları ve tüm mevsimsel geçiş önlemleri üzere araçların periyodik bakımı önemsenmelidir. Teknik ve mekanik sistemlerin alanında uzman kişilerce kontrol edilerek bakımının yapılması hem araçların kullanım ömürlerini uzatır ve sağlıklı sürüş koşullarını oluşturur; hem de kullanım konforunun maksimum seviyelere yükselmesini sağlar. Trabzon oto bahar bakımı işlemleriniz için servisimizle iletişime geçerek randevu oluşturabilirsiniz. Kaporta Boya servisi

İlgili Konular

Triger Kayışı Değişimi

Triger Kayışı Değişimi

Rehbere git

Otomobil lastiği ne zaman değiştirilir?

Oto bakım işlemlerinde en hayati parçalardan biri olan lastiklerin bakımı ve kontrolü son derece önemlidir. Kullanım güvenliği ve sürüş konforunu yakından ilgilendiren bu parçaların bakımı; hem araç içi yolculuklar için hem de yaya güvenliği açısından aksatılmamalıdır. Otomobil lastiği ne zaman değiştirilir karar vermek için öncelikle rutin kontrollerin yerine getirilmesi önem taşır. Hava basıncının ölçülmesinden dış kabuk aşınmalarının tespitine ya da periyodik bakım gerekliliklerinde lastik uygunluk testine sokulmasına kadar; lastikler için değişim sürecini etkileyen pek ...

Rehbere git
Otomobil lastiği ne zaman değiştirilir?
Kış lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Kış lastiği alırken neye dikkat edilmeli?

Kış mevsimi her araç sahibi için sürüş deneyiminin en zorlu geçtiği mevsimler arasında yer almaktadır. Bu temel sebeplerinden biri hava şartlarına uyumlu şekilde araç teçhizatının tamamlanması gerekliliğidir. Araçlarda iç ve dış aksamların kış şartlarına uyumlu hale getirilmesi için uzman desteğine ihtiyaç duyulabilir. Bu uyum çalışmalarından biri de lastikler için yapılmalıdır. Kış lastiği alınırken neye dikkat edilmeli hususunda gerekli bilgiye ve yeterliliğe sahip hizmet sağlayıcılar tercih edilmelidir.

Rehbere git

Yaz lastiklerinin performansı kaç dereceden sonra düşer?

Lastikler kauçuk maddeden üretilmektedir. Bu sebeple hava şartlarına bağlı olarak kimyasal tepkimelere girerler ve performansları bu tepkimelere bağlı şekilde değişkenlik gösterebilir. ’’Yaz lastiklerinin performansı kaç dereceden sonra düşer?’’ sorusunun cevabı 7 derecedir. Kauçuk bazlı lastikler kışın havaların soğumasıyla birlikte 7 derecenin altındaki havalarda sertleşir. Bu sebeple yol tutuş kuvvetleri azalır ve verimsiz hale gelirler. Üstelik kış boyu yaz lastiği kullanmak, sonraki zamanlarda aynı lastiğin o mevsim için göstermesi gereken performansı da olumsuz etkile...

Rehbere git
Yaz lastiklerinin performansı kaç dereceden sonra düşer?