Arabadan Ve Motordan Gelen Sesleri Dinliyor Musunuz?

Arabadan Ve Motordan Gelen Sesleri Dinliyor Musunuz?

Günümüz normlarında araçlar her bireyin ihtiyacı haline gelmiştir. Yakıt ve araç masraflarını düşünecek olursak araç arızalarının önüne geçebilmek herkes açısından önemli olacaktır. Aracınızı dinleyerek işe başlayabilirsiniz. Aracınızdan çıkan;
 
  • Uğultu Sesleri
  • Vuruntu Sesleri
  • Islık Sesleri
  • Sürtünme Sesleri
     
Daha büyük bir arıza konusunda uyarıyor olabilir. Düşük maliyetli bir bakımla işi kurtarmak istiyorsanız bu tür sesleri duyduğunuzda işin uzmanından yardım almayı denemelisiniz. Araçların farklı çıkardığı sesler ve bu seslerin ne anlama geldiğini elbette öğrenmelisiniz.
 
Uğultu sesi takip ederek aracın motoru ve tekerlek sistemi arasındaki sorunları tespit edebilirsiniz. Sese bakıp sorun tanımlama yıllardan beri başvurulan yöntemler arasında bulunur. Bazı rulman aksamı sorunları burada sese neden olabilir. Uzman bir dinleyici ile sorunları tanımlamak ve ortadan kaldırmak daha kolay olacaktır.
 
Vuruntu sesleri motor kaçıncı vitesteyken ortaya çıkıyorsa buna dikkat etmek gerekir. Motor aksamında olabilecek gevşemeler bu tür sorunların ortaya çıkış sebebi olabilir. Bu gibi süreçlerde aracın hangi viteste bu sesi çıkardığını gözlemlemek size yardımcı olabilir. Motor ve vites sorunlarından kaynaklanan vuruntu sesleri uzmanların desteğini açık bir gereklilik haline getirebilir. Araç sahiplerinin daha büyük sorunla karşı karşıya kalmamak için servise müracaatı akıllıca bir tercih olacaktır.
 

Arabadan Ve Motordan Gelen Sesleri Dinliyor Musunuz?

Aracınızda Islık Sesi Veya Sürtünme Sesi Varsa Dikkat Edin

Aracınızda Islık Sesi Veya Sürtünme Sesi Varsa Dikkat Edin

Islık sesi duyacak olursanız araçtan gelen bu sesin bir arıza veya sorun işareti olduğunu düşünmelisiniz. Genelde araçlarda, triger gergi bilyesi, klima pompası, şarj dinamosu bilyesi, motor ve turbo sistemi bu sorunların çıkış sebebi olabilir. Bu sesleri dinleyip sorunu çözmek ise genelde servis ustalarının görevidir. Islık şeklinde çıkan sesler bu belirttiğimiz bölgelerde mekanik bir sorunun habercisi olacaktır. Uzman görüşü ile sorunu tespit edip gidermek daha mantıklı olacaktır.
 
Sürtünme sesleri önemli belirtiler arasında yer alır ve bu seslere dikkat etmek gerekir. Genelde bu sesleri duyan sürücülerin hepsi bir sorun olduğunu anlar. Yağlanmış haliyle sessiz çalışan rulman, kayış ve dişli gibi parçalar zaman içinde yağın kuruması ile zor hareket etmeye başlar. Bu tür zorluklar daha büyük arızaların ortaya çıkmasına neden olabilir. Sürtünme sebebiyle bazı parçalarda aşınma ve kopma sorunları ortaya çıkabilir.
 
Pek çok kişinin yola çıkarken isteği rahat ve güvenli bir yolculuk yapmaktır. Aracınızda herhangi bir arıza yoksa bu yolculuk sizin için daha kolay olur. Arızaları belirtme yöntemi olarak aracın çıkardığı seslerden faydalanmak gerekir. Farklı sesler farklı arızalar anlamına gelebilir. Rutin sesten hariç değişik sesler aracınızdan geliyorsa, hiç durmayın ve bunu tespit edin. Tespit etme konusunda vereceğiniz kararlar önemlidir. Daha sonrasında uzman bir servisin bakım ve onarım desteğini alabilirsiniz. İyi ve nitelikli servis hizmeti sayesinde attığınız adımlar sizin için önemli bir çözüm ve fırsat yaratacaktır.
 

Aracınızda Islık Sesi Veya Sürtünme Sesi Varsa Dikkat Edin