Amortisörlerin Aşınması Durumunda Virajlarda Ve Kuru Zeminlerde Güvenli Sürüş Hızı Etkilenir

Amortisörlerin Aşınması Durumunda Virajlarda Ve Kuru Zeminlerde Güvenli Sürüş Hızı Etkilenir

 Amortisörlerin  temelde iki işlevi vardır;  süspansiyon ve yayların hareketinin kontrolünü sağlamakta ve  lastiklerin  zeminle temas halinde olmasını kolaylaştırmaktadır. Araç hareket halindeyken veya durur haldeyken, lastiklerin altı aracın yol ile temasının sağlayan tek kısımdır. Bu anlamda bir lastiğin toprakla teması azaldığında, yönlendirme, sürüş ve frenleme kabiliyeti ciddi oranda tehlikeye girmektedir. Amortisörlerin lastiği bu anlamda etkilemesi aracın viraj kabiliyetini de olumsuz anlamda etkilemektedir. 

 Amortisörlerin aşınması durumunda virajlarda ve kuru zeminlerde güvenli sürüş hızı etkilenmektedir: bu etkilenme genel olarak olumsuz anlamdadır. Amortisörü bozuk bir araç, kuru zeminde bile güvenli sürüş özelliğini kaybetmektedir. Islak zeminde bu durum iki katına çıkmaktadır. Zeminden kaynaklı lastiğin etkilenmesi viraj sırasında aracın savrulmasına ve bir tarafa yönelmesine neden olmaktadır. 

Amortisörlerin Aşınması Durumunda Virajlarda Ve Kuru Zeminlerde Güvenli Sürüş Hızı Etkilenir

Amortisörün Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Amortisörün Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Araç sahibi, yolculuk esnasında aracın performansının düşmesinden ve aracın bir bölümünde bir sorun olup olmadığını kolaylıkla anlamaktadır. Amortisörleri kontrol etmek sorunun büyümemesi açısından gereklidir. Bu işlemi anlayabilmek açısından araç sahipleri şu noktalara dikkat etmelidir;

  1. Arabaya ön taraftan bakılmalıdır; Araca karşıdan bakıldığında araç düz bir yüzeyde herhangi bir yere yönelme olmadan durmalıdır. Sağa veya sola yatma söz konusu ise servise başvurulmalıdır. 
  2. Kaputa baskı uygulanmalıdır; kaputa baskı uygulandığında bir zıplama söz konusuysa amortisörde bir sorun var demektir. 
  3. Amortisörü kontrol et; amortisöre yüzeysel olarak bakıldığında herhangi bir sızıntı olup olmadığı tespit edilmelidir. Ancak dikkat edilmelidir ki araçtan çıkan her sıvı amortisör kaynaklı olmamaktadır. Rahatsız edici boyutta bir sızıntı varsa araç sahibi kendi bir işlem uygulamaktan kaçınmalıdır. Bu tarz durumlarda sorunun nereden kaynaklı olduğunu öğrenmek için servisten yardım alınmalıdır. 
  4. Sürüş konforu; aracı sürerken konforlu ve rahat hissetmek oldukça önemlidir.  Amortisör kaynaklı sorunların çoğu araç sahibinin sürüş konforunu etkilemektedir.  Çünkü bu sorunlar da araç sürekli sallanmakta, titremekte ve yoldaki her engebeyi aracın içerisinde hissettirmektedir. Bu gibi durumlarda araç sahibinin konforlu hissetmesi olanaksızdır. Bu durumları yaşayan araç sahipleri servis üzerinden bakım hizmeti almalıdır. 
 Altunsoy otomotiv Bosch car service noktamızda hizmet vermekteyiz.
 

Amortisörün Bozulduğunu Nasıl Anlarız?